PEA – molekula, s ktorou sa telo lieči samo. Ovenčená Nobelovou cenou

Už ste určite počuli o telu vlastnej látke s komplikovaným názvom palmitoylethanolamid (skrátene PEA). Posledné roky sa jej venuje veľa pozornosti a je bežne v predaji. Popísanie účinkov tejto „zázračnej“ molekuly pre náš imunitný systém možno považovať za jeden z najvýznamnejších úspechov lekárskej vedy, ktoré bolo ovenčené aj ziskom Nobelovej ceny. Napriek tomu však užívanie látky PEA ostáva stále podceňovaným a málo známym riešením v boji proti chronickým zápalom a bolesti. A pritom dokáže tak veľa.

Prapríčinou zdravotných problémov v našom tele je poškodzovanie buniek resp. tkaniva, ktoré vyvoláva škodlivý stimul. Ten môže mať mnoho príčin. Poškodenie tkaniva alebo buniek je spôsobené buď nedostatkom kyslíka v tkanive (napr. pri infarkte alebo rakovine), škodlivými látkami pochádzajúcimi zvonku, resp. v dôsledku mechanického poškodenia (pri nehode či úraze) a v neposlednom rade akútnym či chronickým zápalom (pri ochoreniach, ako sú napr. reuma, artritída, astma atď.). A tu sa dostávame k úlohe látky PEA. Telové bunky ju tvoria práve v reakcii na tieto škodlivé stimuly. Vo všetkých prípadoch zohráva PEA úlohu ochrannej a bunky opravujúcej molekuly, ktorá jasne podporuje schopnosť tela samo sa vyliečiť.

Ako sa PEA vytvára a ako v tele pôsobí?

Z lekárskeho hľadiska je palmitoylethanolamid prírodný tuk (odborne povedané amid mastnej kyseliny), ktorý sa prirodzene tvorí v bunkách a tkanivách ľudského tela, v bunkách mnohých stavovcov a bezstavovcov, ale aj v rastlinách. PEA začne pri „zaútočení“ škodlivého stimulu pôsobiť priamo na špecifický receptor v jadrách narušených buniek, ktorý obnovuje ich rovnováhu a bráni im produkovať nadmerné zápalové faktory a látky podporujúce bolesť. Aktivácia tohto jadrového receptora hrá preto dôležitú úlohu pri úľave od bolesti. A z tohto dôvodu je látka PEA kľúčovou súčasťou prirodzeného systému v tele na potláčanie bolesti. PEA „spomaľuje“ pri syndróme chronickej bolesti nadmerne aktivované zápalové bunky v nervovom tkanive (tzv. žírne a gliálne bunky). Obnovuje ich stav a tým v tele významne upravuje systémy vyvolávajúce chronickú bolesť. Molekulu PEA preto možno všeobecne kategorizovať ako účinné endogénne analgetikum s protizápalovými účinkami.   

Zaujímavosti o PEA

  • PEA bola zakorenená do vývoja mnohých organizmov, čo tiež vysvetľuje, prečo je užívanie tejto látky tak široko uplatniteľné a bez vedľajších účinkov
  • rastlinné bunky produkujú viac PEA v období sucha, aby sa ochránili pred poškodením suchom 
  • terapeutický účinok PEA bol od roku 1957 dokumentovaný vo viac ako 300 vedeckých článkoch
  • vedci zistili, že PEA je prítomná v malých množstvách aj v niektorých potravinách (najmä vajciach, arašidoch, sójových bôboch, mäse, rybách a droboch)

PEA je treba telu dodávať

Za objasnenie účinkov látky PEA po prvýkrát objavenej už v roku 1957 bola v 90-tych rokoch minulého storočia udelená vedcom Nobelova cena za fyziológiu a medicínu. Tí tiež zistili, že ak prejde v tele zápal časom do chronického štádia, vlastné zdroje látky PEA prestanú byť postačujúce. A preto je potrebné dopĺňať ju organizmu zvonku, formou doplnkovej výživy. To viedlo k sérii významných klinických štúdií založených na pozorovaní tisícov pacientov, ktoré preukázali účinnosť a bezpečnosť užívania PEA pri množstve ochorení, ktoré sú spájané s príznakmi bolesti. Štúdie dokazujú, že látka PEA obsiahnutá vo forme štandardne užívaného prípravku môže pomôcť pri liečbe rôznych stavov spojených s bolesťou alebo zápalom. A robí tak úplne bez nežiadúcich vedľajších účinkov, na rozdiel od klasických liekov - analgetík. 

Pri ktorých ochoreniach PEA pôsobí?   

Chronická bolesť

  • reumatoidná atrtitída, osteoartróza, migréna, menštruačné bolesti, bolesti krku a krčnej chrbtice a ďalšie  

Neuropatická bolesť

  • skleróza multiplex, diabetes typu 1 a 2, syndróm karpálneho tunela, pásový opar, bolesti spôsobené terapiou pi onkologických ochoreniach a ďalšie

Chronický zápal

  • artérioskleróza, zápalové ochorenie čriev, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, bolesť močového mechúra a ďalšie zápaly

Akútny zápal

  • chrípka, akútna trauma a ďalšie akútne zápaly

Prodromin – jediný prípravok s PEA

Účinnú látku PEA zatiaľ neobsahujú žiadne iné prípravky, ktoré je dostať v našich lekárňach. Každá krajina má svojho predajcu PEA. Jediným produktom dostupným na Slovensku a v Čechách, ktorý ju obsahuje, je Prodromin pražského výrobcu THEO HERBS PHARMA s.r.o. (pôvodne Brainway). Prodromin patrí do kategórie tzv. potravín pre osobitné medicínske účely. To znamená, že jeho účinky potvrdzujú, popri mnohých užívateľoch vo svete, aj mnohé klinické testy a odborné štúdie. Prípravok je pritom na rozdiel od protizápalových liekov a analgetík založený na čisto prírodnej báze, nemá žiadne nežiadúce účinky a dostanete ho aj bez lekárskeho predpisu.

Jedno balenie obsahuje 100 kapsúl a vydrží približne na 1 mesiac užívania. Zakúpiť si ho môžete výhradne prostredníctvom e-shopu na stránke www.brainway.sk. Do lekárni ho dodáva UNIPHARMA, avšak nemusí byť štandardne dostupný na pulte. Pred začiatkom užívania Prodrominu odporúčame poradiť sa buď s odborníkmi na uvedenej stránke (môžete ich kontaktovať priamo cez online formulár, telefonicky, e-mailom) alebo s vaším výživovým poradcom.

Viac informácií o molekule palmitoylethanolamid vrátane odkazov na odbornú štúdie nájdete na stránke www.pro-pea.sk.