Ako si na dovolenke chrániť žalúdok?

Toto riziko problémov na dovolenke by sme však nemali v žiadnom prípade podceňovať. Najmä, ak plánujeme dovolenkovať v exotickejších destináciách, v prostredí, na ktoré nie sme zvyknutí. Ako sa chrániť a čo robiť, keď to na vás „príde“?

Spúšťačom problémov tráviaceho ústrojenstva v cudzej krajine sú vo väčšine prípadov nákazy, ktoré majú súvis s miestnymi hygienickými podmienkami. „Ide predovšetkým o hygienu vody a spôsob, akým sú dopestované, skladované, predávané a pripravované potraviny, ktoré pritom vôbec nemusia javiť známky nákazy. Najtypickejším prejavom črevných infekcií je hnačka,“ vysvetľuje MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., vedúca odboru podpory zdravia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Bratislave.

Na čo si dať pozor

Vo väčšine krajín subtropického pásma sa neodporúča v žiadnom prípade piť vodu z vodovodu. Hlavou zásadou je piť len balené, hygienicky uzavreté vody a minerálky. Veľký pozor si treba dať aj na ľad v nápojoch. Z jedál by ste mali byť vo všetkých prímorských krajinách opatrní najmä pri rybách a morských živočíchoch. Tie si treba vyberať vždy čerstvé a počkať na ich dostatočnú tepelnú úpravu. V exotických krajinách, akými sú napríklad Egypt, Tunisko či Turecko, je veľkým rizikom aj konzumáciu akéhokoľvek tepelne nedostatočne upraveného mäsa, vajec a listovej zeleniny,“ hovorí  MUDr. Alžbeta Béderová. Ovocie sa odporúča jesť iba také, ktoré sa dá ošúpať. Veľmi vhodné sú citrusové plody, pretože kyslým prostredím bránia prežívaniu mnohých mikroorganizmov.

Okamžitá pomoc pri akútnych problémoch

Ak vám aj napriek opatrnosti a prevencii predsa len náhle znepríjemní dovolenku hnačka, bolesti žalúdka či nevoľnosť spojená s nutkaním na zvracanie, je treba rýchlo konať. „V takýchto situáciách by sme mali jednak nahradiť stratené tekutiny a zároveň užiť prípravok, ktorý je pre žalúdok a črevá v čase akútnej núdze len minimálnou záťažou a ktorý zároveň aktívne prispeje k rýchlemu obnoveniu narušenej rovnováhy vnútornej mikroflóry,“ odporúča MUDr. Alžbeta Béderová. 

Takýmto riešením je aj náš voľnopredajný prírodný výživový doplnok GastroKit. Tento prípravok obsahuje ojedinelú a mimoriadne silnú koncentráciu čisto prírodných zložiek. Prvou z nich je výťažok zo živice stromu pistácie mastixovej, ktorej účinky pri liečbe mnohých zdravotných problémov v spojení so žalúdkom dokladujú už starovekí Gréci. Druhou účinnou zložkou je výťažok zo sladovky hladkoplodej známej aj ako sladké drievko. Kombinácia týchto rastlinných zložiek obsahuje biologicky aktívne látky, ktoré pôsobia ako prebiotiká. To znamená, že na rozdiel od napríklad čierneho uhlia nielen prinášajú okamžitú úľavu, ale zároveň obnovujú rovnováhu v narušenej črevnej mikroflóre a prispievajú k ochrane slizníc. Ak je to potrebné, GastroKit môžete bez obáv užívať aj dlhodobo a spolu s ďalšími liekmi, pretože nemá žiadne vedľajšie účinky. Prípravok môžete podávať už aj deťom od 10 rokov.

Výživový doplnok GastroKit dokáže vďaka svojmu unikátnemu zloženiu a okamžitému účinku v mnohých prípadoch skutočne zachrániť celú dovolenku, preto sa oplatí pribaliť ho do cestovnej lekárničky. Pýtajte si ho v lekárňach, alebo si ho môžete kúpiť ho v pohodlí domova cez náš e-shop www.theoherbs.sk.

 

POROVNALI SME:

Látky v GastroKite

  • podporujú prirodzené biologické pochody v našom tele,
  • pochádzajú z prírody - v koreni sladkého drievka a živici mastixovej sa nachádzajú v mimoriadne silnej a ojedinelej koncentrácii,
  • ak je to potrebné, je ich možné a bezpečné užívať aj dlhodobo,
  • sú probiotiká - prispievajú k uchovaniu funkčnej črevnej mikroflóry,
  • a môžu sa užívať spolu so všetkými druhmi liekov.

Čierne (aktívne) uhlie

  • nie je živina, teda látka, ktorá by bola pre telo potrebná,
  • jeho úlohou je len viazať na seba ďalšie látky, ktoré umožňujú škodlivým mikroorganizmom v tráviacom ústrojenstve prežiť
  • je možné bezpečne užívať len niekoľko dní, pretože z tela odvádza aj množstvo dôležitých živín,
  • popri „zlých“ baktériách zabíja aj baktérie prirodzenej črevnej mikroflóry,
  • neodporúča sa užívať ho spolu s liekmi, pretože pri väčšine z nich na seba viaže a z tela odvádza aj ich účinné látky.

.

.