Lykopén - látka proti rakovine z paradajok

Možno ste o tom ani nevedeli, ale konzumáciou paradajok prijímame aj jeden z najsilnejších rastlinných antioxidantov. Reč je o lykopéne – najsilnejšom antioxidante spomedzi tzv. kartenoidov, ktorý dokáže predchádzať vzniku rakoviny.

Vedci už v minulosti pozorovali, že národy, ktorých strava obsahuje vysoký podiel varených paradajok majú v porovnaní s ostatnými nižší výskyt rakoviny. Neskoršie výskumy zistili, že je za tým práve zvýšený príjem lykopénu. Lykopén je tmavo červený karotén, ktorý sa nachádza v čiastočnom množstve vo viacerých druhoch ovocia a zeleniny. Jeho bezkonkurenčným prirodzeným zdrojom sú však tepelne upravené plody paradajok. Vedecké štúdie potvrdili, že tento mimoriadne silný antioxidant má schopnosť brzdiť rozvoj niektorých zhubných nádorových ochorení, najmä rakoviny prostaty, pľúc, kože a tráviaceho ústrojenstva a bráni prenosu rakovinových buniek z jedného orgánu na druhý. Príjem dostatočného množstva lykopénu má však pozitívny vplyv na naše zdravie aj v ďalších oblastiach. Táto prírodná látka priaznivo ovplyvňuje imunitu a redukuje celkový oxidačný stres, ktorý je podhubím vzniku celej škály chronických zápalových ochorení. Jeho účinky boli obzvlášť preukázané u mužov so zväčšenou prostatou (BHP). Lykopén pomáha taktiež zabezpečovať vnútornú ochranu pokožky pred poškodením UV žiarením, preto je vhodné zvýšiť jeho príjem práve v letnom období.

Pozor na surové paradajky

Zaujímavosťou je, že zo surových paradajok dokáže naše telo vstrebať lykopén len veľmi ťažko. Z čerstvých plodov si preto príjem lykopénu nezvýšime. Navyše, konzumácia veľkého množstva surových paradajok má aj tienistú stránku, keďže paradajky obsahujú šťavelany, ktoré blokujú vstrebávanie vápnika, a taktiež sú zdrojom solarinu a iných rastlinných toxínov. Optimálny denný príjem lykopénu by mal byť podľa odborníkov na úrovni približne 35 mg. Bežnou konzumáciou paradajok však môžeme získať len časť tohto množstva – niekde medzi 5 až 20 mg za deň. Na odporúčané dávkovanie by bolo potrebné denne skonzumovať vyše jedného kila varených paradajok. Preto sa odporúča skombinovať si príjem lykopénu prirodzenou cestou zo stravy s formou výživového doplnku.

Najkvalitnejší zdroj lykopénu

Naším výživovým doplnkom Lykopen vám ponúkame vysoko kvalitný a dobre vstrebateľný zdroj lykopénu v jeho koncentrovanej forme a v optimálnej dennej dávke. Jedna kapsula obsahuje 17,5 mg lykopénu. Získavame ho ako výťažok zo šupky špeciálnej odrody paradajok HLSS, ktoré boli vyšľachtené len na tento účel. Prípravok odporúčame užívať najmä osobám starším ako 50 rokov, osobám s dedičnou dispozíciou na onkologické ochorenia, najmä prostaty, pľúc, kože a tráviaceho ústrojenstva. Výživový doplnok je mimoriadne vhodný aj v prípade, že sa radi a veľa opaľujete. Schopnosť lykopénu chrániť pokožku pred UV žiarením ďaleko presahuje účinky beta-karoténu (lykopén sa preto inak nazýva aj gama-karotén). Ako navyše ukazujú nové štúdie, užívanie beta-karoténu sa zvlášť neodporúča najmä fajčiarom, ktorým môže spôsobiť zdravotné problémy. Práve preto by mali fajčiari siahnuť skôr po lykopéne. Tento výživový doplnok sa odporúča užívať aj ako prevencia voči oxidatívnemu stresu. Vysoká hladina lykopénu je teda poistkou dobrého zdravia všeobecne, nielen v prípade, že nás ohrozuje rakovina.