Myslíte si, že vás sa reuma netýka?

Lekárska prax pozná až 150 rôznych foriem reumatických ochorení, z ktorých najrozšírenejšia je reumatoidná artritída – teda zápal kĺbu sprevádzaný bolesťou, opuchom a následnou stuhnutosťou.

Aké sú príznaky?

Prvými prejavmi reumatoidnej artritídy sú opuchnuté a pobolievajúce kĺby, a to najskôr na rukách, ktoré sa ďalej šíria telom a postihujú aj kĺby v kolenách, bedrách, ramenách a lakťoch. Vo väčšine prípadov sa bolesti hlásia o slovo nad ránom. Ranná stuhnutosť kĺbov je najcharakteristickejší príznak. Objavujú sa aj podkožné uzlíky, tzv. reumatické uzly v blízkosti predovšetkým prstových kĺbov a tiež kĺbov zápästia a lakťov. Keď choroba postupuje, pridružuje sa taktiež celkové slabnutie, únava a výrazné chudnutie. Ak reuma prepukne v plnej sile, môže sa končiť až deštrukciou kĺbov a tým úplne obmedziť pacienta v pohybe.  

Ako reuma vzniká?

Reumatoidná artritída vzniká pri poruche imunitného systému. Štúdie dokazujú, že medzi rizikové faktory patria dedičnosť, rôzne infekcie a priebeh ochorenia môže negatívne ovplyvniť fajčenie. Ženy sú reumou postihnuté až trikrát častejšie ako muži, a to najmä v období medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života a taktiež v období okolo menopauzy. U mužov sa artritída objavuje omnoho neskôr. Toto ochorenie sa môže vyskytovať aj u detí a mladých ľudí v období puberty. Dnešná medicína už pozná jasnú diagnostiku reumy, a tou je nález zvýšenej hladiny konkrétnych, tzv. HLA (ľudských leukocytárnych antigénov) a práve ten odlišuje reumatické ochorenie od iných zápalových ochorení.

Nová možnosť liečby ovenčená Nobelovou cenou

Aj keď sa reuma nedá úplne vyliečiť, je možné spomaliť alebo dokonca zastaviť jej príznaky. Mimoriadne dôležitá je prevencia, ktorá začína včasnou diagnostikou. Tá dokáže spoločne s úpravou stravy a pravidelnou fyzickou aktivitou výrazne spomaliť progres reumatického ochorenia. Reuma sa štandarde lieči rôznymi protizápalovými a analgetickými liekmi chemickej povahy, ktoré však často vykazujú aj rôzne nežiadúce účinky a ich negatívny dopad na zdravie sa stupňuje s dobou ich často dlhoročného užívania.

Dnešná medicína však pozná aj nové možnosti liečby. Jej základom sú prípravky, ktoré obsahujú účinnú látku PEA (palmitoylethanolamid). Ide o látku, ktorá je telu vlastná, a preto nevykazuje žiadne vedľajšie účinky typické pre protizápalové lieky. Naopak, PEA koriguje chybné reakcie imunitného systému. Je to látka príbuzná liečivej látke z konope a za objasnenie jej účinkov bola dokonca tímu vedcov (vrátane odborníkov z ČR) udelená Nobelova cena. PEA pôsobí proti zápalu, eliminuje bolesť a môže byť užívaná s ďalšími liekmi, ak to vaši lekári odporúčajú. Naviac sa potvrdzujú jej účinky aj v iných oblastiach a pri iných ochoreniach sprevádzaných chronickým zápalom a bolesťou, napr. pri roztrúsenej skleróze, neuropatii v dôsledku diabetu alebo poúrazového stavu, syndróme karpálneho tunela a taktiež pri migréne.

Ako nájsť prípravok obsahujúci PEA?

Účinná látka PEA je v prípravkoch z lekární ešte pomerne málo zastúpená. Jedným z prvých produktov, ktoré ju obsahujú, je náš prípravok Prodromin. Tento pomocník v boji proti chronickým zápalovým ochoreniam a bolesti je zaujímavý aj tým, že ide o špeciálnu kategóriu tzv. potraviny pre osobitné medicínske účely. To znamená, že tento prípravok je, na rozdiel od liekov, založený na čisto prírodnej báze a nemá nežiadúce účinky. Prodromin založený na revolučnej účinnej látke PEA je možné získať prostredníctvom nášho e-shopu a v lekárňach, a to aj bez lekárskeho predpisu.