Vyvážená strava je základ

Správne vyformovaná postava je vo väčšine prípadov cestou k celkovo pevnejšiemu zdraviu. Kto z nás by po nej netúžil? Niekto potrebuje rozhýbať sa a schudnúť, niekto nabrať svaly, iný zas upraviť určité partie tela. Táto téma je večná a dalo by sa o nej popísať celé strany. Vďaka rozhovoru s osobným trénerom a odborníkom na výživu Richardom Reissmüllerom vám prinášame niekoľko základných odporúčaní aj v našom magazíne.

Keď sa rozhodneme pracovať na zmene svojej postavy, na čo by sme sa mali podľa Vás zamerať úplne na prvom mieste?

V prvom rade je treba stanoviť si cieľ - povedať si v akom časovom horizonte chcem dosiahnuť napríklad želanú redukciu váhy. Je dobré čas veľmi nenaťahovať a stanoviť si realistický počet kíl, ktoré chcem zhodiť. Dôležité je poradiť sa s odborníkom, ktorý dokáže „ušiť“ na mieru nielen režim pohybových aktivít a cvičenia, ale v prvom radi určí, ako je potrebné upraviť jedálniček. Cvičenie pomáha spaľovať kalórie, podporí rast svalov, ale úprava stravy je úplný základ.

Čo je z Vašich skúseností potom náročnejšie dodržiavať – samotné fyzické cvičenie či práve režim stravy?

Väčšinou mám skúsenosť s klientami, že „dokopať“ sa k cvičeniu nie je až taký problém. Zložitejšie je získať pravidelnosť v zdravšom stravovaní. Najnáročnejšie je však udržať sa celkovo v rozhodnutí nepoľaviť zo svojho cieľa. Psychika tu zohráva veľkú rolu. Najťažšie býva obdobie, kedy sa už zdá, že je najhoršie za nami a začnú sa dostavovať prvé výsledky. Vtedy je treba najviac zaťať zuby a nasadnúť na režim pravidelnosti. Nie je to o tom, že 2 mesiace zaberiete a potom môžete mesiac poľaviť. Keď tak urobíte, všetko sa vráti naspäť.

Na internete je množstvo receptov na zázračné schudnutie. Ako vidíte Vy tieto zaručené, rýchle diéty?

Jednoznačne neodporúčam skúšať akékoľvek rýchle, drastické chudnutie. Systém „pomaly ďalej zájdeš“ je pre organizmus jednoznačne zdravší. Neodporúčam diéty, pri ktorých hladujete, napríklad deň pijete len vodu a ďalší len ovocie. Telo potrebuje mať stály prísun bielkovín, sacharidov aj zdravých tukov. Dá sa povedať, že som zástancom klasickej stravy, avšak takej, v ktorej sú správne zoptimalizované pomery jednotlivých živín tak, aby ste mohli dosiahnuť svoj cieľ.

Aký je váš názor na občasné prehrešky v strave?

Občasné prehrešky, alebo napríklad jeden tzv. „cheat day“ v týždni, sú úplne v poriadku. Cieľom je totiž nastaviť si jedálniček, ktorý nebudeme považovať za obmedzovanie, ale budeme ho brať ako systém zdravšieho stravovania, ktorý budeme dodržiavať odteraz už stále. Treba jesť pravidelne a naštartovať svoj metabolizmus dlhodobo tak, aby spaľoval hlavne tuk. A ak je vaším cieľom vyformovať postavu, dôraz treba dať najmä na bielkoviny, aby mali z čoho rásť svaly.

Aké miesto by mali zohrávať podľa Vás v strave výživové doplnky?

Aj keď je vyvážená strava základ, určite ich odporúčam, pretože nimi dokážete doladiť prísun živín, ktoré potrebujete. Napríklad klasické práškové proteíny sú vhodné nielen pre tých, čo cvičia, ale hodia sa aj pre tých, ktorí majú fyzicky náročnú prácu.

Sú aj medzi výživovými doplnkami od THEO HERBS PHARMA (skôr Brainway) nejaké, ktoré by ste odporučili aktívnym ľuďom pracujúcim na svojej postave?

Dobrý úžitok môžu mať z prípravku L-arginin, čo je čistá aminokyselina, ktorá v organizme prirodzenou cestou rozširuje cievy, čím nielen znižuje krvný tlak, ale zároveň pomáha rýchlejšie doručiť výživné látky do svalov. Zaujal ma aj doplnok TribeSterol. Ten priaznivo pôsobí u športovocov pri regenerácii svalstva vďaka prírodným výťažkom z rastliny tribulus. 

Prezradíte našim čitateľom na záver aj niečo o sebe? Na aké úspechy vo Vašej športovej kariére ste najviac hrdý a čo v blízkej budúcnosti plánujete?

Popri mojej činnosti osobného trénera a výživového poradcu sa od roku 2016 zúčastňujem aj na profesionálnych súťažiach v kategórii Physique mužov nad 182 cm. Teším sa z môjho prvého väčšieho úspechu, ktorým bolo tretie miesto na Tatranskom pohári na jeseň minulého roka. Aktuálne sa intenzívne pripravujem na Majstrovstvá Slovenska, ktoré budú v apríli. Popri tom sa venujem práci s mojimi dlhoročnými klientmi v Bratislave a spoločne ideme za svojimi cieľmi.

Držíme palce a ďakujeme za rozhovor.