Šafran siaty

Šafran siaty (latinsky aj Crocus sativus) je veľmi stará bylina a vysoko cenené korenie. Šafran siaty nájdeme nielen v kuchyni, ale svoje miesto si určite nájde aj medzi bylinkami pre svoje liečebné účinky.

mceclip9

Využitie šafranu siateho

Šafran siaty a spánok

Šafran siaty pomáha k celkovému upokojeniu organizmus a napomáha tak k lepšiemu zaspávaniu, kvalitnému spánku a boju proti nespavosti. Nesmieme však zabudnúť, že účinky šafranu siateho sa väčšinou dostavia až po dlhšom užívaní – obvykle 14 dní. Šafran siaty prispieva k predĺženiu dĺžky kvalitného spánku, takže sa ráno zobudíte oddýchnutí bez pocitov malátnosti a dezorientácie, ako by tomu bolo pri liekoch na predpis.

Dreamly obsahuje ideálne množstvo šafranu siateho

Dreamly je ideálnou kombináciou byliniek pre lepšie zaspávanie. Ich účinok by ste mali spoznať už v prvý deň. Najlepšie účinky sa ale začnú prejavovať až pri pravidelnom užívaní, najčastejšie po 5 – 10 dňoch. Už od prvého dňa sa vám ale bude zaspávať lepšie.

.

 • Lepšie zaspávanie a kvalitnejší spánok
 • Prispieva k boju proti stresu
 • Nespôsobuje závislosť
 • Vyrobené v ČR
 • Prírodný doplnok stravy

 

KÚPIT´ DREAMLY

 

Šafran siaty a stres a depresia

Šafran siaty sa vyznačuje sedatívnymi a hypnotickými účinkami, možno ho teda používať ako podporný doplnok stravy pri liečbe stresu, úzkosti a depresie. Ak potrebujete upokojiť nervy a upokojiť svoj organizmus, odporúčame uvariť si čaj zo šafranu siateho, jeho príprava je naozaj jednoduchá. Stačí 2 - 3 sušené čnelky šafranu siateho zaliať horúcou vodou a nechať pár minút lúhovať. Takto pripravený čaj odporúčame piť s medom. Šafran siaty tiež pomáha na zníženie podráždenosti a napätia. Niektoré látky v šafrane siatom majú pozitívny vplyv na tvorbu hormónu serotonínu, ktorý napomáha k zlepšeniu nálady.

Šafran siaty a tráviaca sústava

Šafran siaty sa využíva v kuchyni nielen kvôli svojim koreniacim schopnostiam, ale aj pre svoje blahodárne účinky na tráviacu sústavu. Šafran siaty podporuje vylučovanie žalúdočných štiav, čím dochádza k zlepšeniu trávenia. Šafran siaty tiež podporuje znižovanie hladiny cholesterolu a krvných tukov. Šafran siaty tiež napomáha pri pečeňových problémoch a dne. Po šafrane siatej budete mať vyššiu chuť do jedla.

Šafran siaty a obehová sústava

Ako už bolo spomenuté vyššie, šafran siaty podporuje znižovanie cholesterolu v krvi. Ďalej tiež napomáha v zabránení vzniku krvných zrazenín. Niektoré zdroje odporúčajú užívanie šafranu siateho pri poruchách menštruácie.

Šafran siaty a bolesť

Málokto vie, že šafran siaty môže byť nápomocný pri bolestiach. Šafran pomáha tlmiť kŕče a preto bol už starým Grékmi využívaný na liečbu ženských ťažkostí.

Šafran siaty v kuchyni

Už od dávnych čias bol šafran využívaný hlavne v orientálnej a ázijskej kuchyni, odkiaľ tiež pochádza. Šafran siaty dokáže farbiť pokrmy a perfektne sa hodí k ryži, hydinovému mäsu alebo rybám.

Nežiaduce účinky šafranu siateho

Použitie šafranu siateho vo vyšších dávkach, môže vyvolať bolesti hlavy. Odporúčame užívať šafran siaty vo forme doplnkov stravy a už pripravených produktov z neho. Vyššie množstvo usušeného šafranu môže mať pre naše telo až smrteľné následky. Pričom za smrteľnú dávku možno považovať už 12 gramov usušeného šafranu siateho. Rovnako by šafran siaty nemali konzumovať tehotné a dojčiace ženy. Šafran siaty vo vyšších dávkach môže tehotným ženám stimulovať sťahy maternice, čo môže vyvolať potrat. Pacienti s poruchou krvnej zrážanlivosti by sa pred začiatkom užívania šafranu siateho mali dohodnúť so svojím lekárom. Šafran siaty by sa nemal užívať zároveň s antidepresívami.

Zaujímavosti o šafrane siatom

 • Momentálne sa šafran siaty považuje za najdrahšie korenie na svete vôbec.
 • Šafran siaty sa zberá ručne, nemožno napomôcť zberu pomocou strojov, z celej rastliny sa spracovávajú hlavne čnelky.
 • Ak by sme chceli nahromadiť 1 kilogram čnelok šafranu siateho, musíme zožať okolo 100 000 rastlín a práve vďaka malému množstvu a ručnej práci je cena tohto korenia taká vysoká.
 • So šafranom siatym sa môžeme stretnúť aj v porekadlách „je toho ako šafranu“ alebo „šetríš s tým ako so šafranom“, oboje porekadlá vyznačujú vzácnosť šafranu.
 • Šafran siaty údajne funguje v malom množstve ako afrodiziakum. Pokiaľ chystáte romantický večer, nezabudnite pripraviť večeru s týmto ceneným korením.
 • Podľa niektorých štúdií dokáže šafran siaty zastaviť rast nádoru, ale nevylieči ho.

 

KÚPIT´ DREAMLY